2024 06 12

Birželio 12 d. Varėnos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje lankėsi Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos darbuotojai Linas Janulevičius, Eduardas Budrys ir Giedrė Saulienė, kurie įdomiai pristatė parodą „Tėvynė. Mokslas. Dora! Romantiškieji filomatai“. Parodoje pasakojama Vilniaus universiteto studentų filomatų draugijos istorija, supažindinama su iškiliais jos nariais bei jų likimais. Draugija buvo įkurta 1817 m. kaip savišvietos ir moralinio tobulėjimo organizacija ir gyvavo iki 1823 m., kai carinė valdžia ją susekė, draugijos narius tardė, kalino ir trėmė. Tarp draugijos narių buvo ir gerai visiems žinomi Adomas Mickevičius, Tomas Zanas, Ignotas Domeika ir kt.

Paroda kviečia prisiminti drąsius, romantiškus ir laisvės trokštančius filomatus, kuriems šūkis „Tėvynė, Mokslas, Dora!“ nebuvo tik tušti žodžiai, o juos vienijanti gyvenimo vertybė. Ypač dabar mums svarbu nepamiršti, kas yra laisvė ir kokią kainą už ją sumokame.

Renginio metu A. Mickevičiaus bibliotekos darbuotojai taip pat pasakojo apie XIX a. pirmos pusės Vilniaus kultūrą, skaitė Adomo Mickevičiaus poeziją ir poemos „Vėlinės“ ištraukas, susipažino su Varėnos viešosios bibliotekos darbuotojais ir erdvėmis.