Pašnekesiai apie Adomą Mickevičių

ADOMAS MICKEVIČIUS IR JO EPOCHA

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka kviečia į pokalbių ciklą „Pašnekesiai apie Adomą Mickevičių“. Vieną žinomiausių Adomo Mickevičiaus biografijos ir kūrybos tyrinėtojų, ilgametį A. Mickevičiaus muziejaus direktorių, knygų autorių Rimantą Šalną kalbins istorikas, Skaitytojų aptarnavimo centro bibliografas Linas Janulevičius.

Adomas Mickevičius (1798-1855) gyveno itin neramiais laikais. Pokalbyje bus aptarta, kaip poetas reagavo į garsius to meto įvykius (sukilimas, revoliucija, kt.) Ar tikrai aštriausias Adomo Mickevičiaus kardas visada buvo jo plunksna?APYSAKA APIE ADOMĄ MICKEVIČIŲ

Vaizdo įraše pristatome Ksavero Prušinskio „Apysaką apie A. Mickevičių“. Knygos autorius – diplomatas ir politikas, Ispanijos pilietinio karo korespondentas, jaunas žuvęs autokatastrofoje, labai įtaigiai ir lengvu stiliumi pasakoja apie žmogišką poeto gyvenimą, jo kūrybinį kelią, santykius su sutiktais žmonėmis. Pokalbiui apie Adomo Mickevičiaus kūrybą ir gyvenimą pakvietėme du šios srities specialistus – knygų apie Adomą Mickevičių autorius ir vertėjus, nusipelniusius Lietuvos ir Lenkijos kultūros veikėjus Rimantą Šalną ir Voicechą Piotrovičių. Juos kalbins Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos bibliografas ir istorikas Linas Janulevičius.

AR VISKĄ ŽINOME APIE ADOMĄ MICKEVIČIŲ

Poetas, patriotas, politinis aktyvistas, kariuomenės organizatorius, dėstytojas, meilužis, pranašas – tai tik keli „Pono Tado“ autoriaus Adomo Mickevičiaus veidai. Šio rašytojo literatūrinio palikimo neįmanoma iki galo įvertinti nežinant jo gyvenimo kelio istorijos. Gyvenimo, paženklinto nenuilstamų aukštesnių idealų ieškojimu slaptose studentų organizacijose, vienuolyno-kalėjimo celėse, revoliucionierių ratuose, mistiškose sektose ir universitetų auditorijose. Tai nenuilstančio romantiko kelias, kai likimo smūgiai pasitinkami atstatyta krūtine.
Apie Adomą Mickevičių pasakoja Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos istorikas Eduardas Budrys.


ADOMO MICKEVIČIAUS SANTYKIAI SU JUDAIZMU IR ŽYDAIS

2020 m. buvo paskelbti Gaono ir žydų istorijos metais. Taip pačiais metais Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka šventė 70-tąsias savo įkūrimo metines. Tai buvo gera proga paieškoti, ką bendro turi Adomo Mickevičiaus kūryba ir gyvenimas su judaizmu bei žydų kultūra. Daug įdomios informacijos ir pamąstymų pateikė Adomo Mickevičiaus bibliotekos darbuotojas, istorikas Eduardas Budrys.